The BOC Challenge 1990-1991 Results:

Overall Results:

First Class: Boats 51-60 feet long

Name - Boat

Final Place

Total Time

Average Speed*

Country

Christophe Auguin
Groupe Sceta

1

120d 22h 36m 35s

9.30 knots

France

Alain Gautier
Generali Concorde

2

122d 12h 49m 17s

9.18 knots

France

Philippe Jeantot
Credit Agricole IV

3

129d 14h 49m 32s

8.68 knots

France

Mike Plant
Duracell
4 132d 20h 01m 02s 8.47 knots USA
Kanga Birtles
Jarkan Yacht Builders
5 135d 21h 38m 47s 8.28 knots Australia
David Adams
Innkeeper
6 136d 04h 42m 20s 8.26 knots Australia
Isabelle Austisser
Ecureuil Poitou Charente
7 139d 04h 48m 31s 8.08 knots France
Bertie Reed
Grinaker
8 140d 04h 52m 15s 8.02 knots USA
Jose de Ugarte
BBV Expo'92
9 140d 16h 31m 11s 8.00 knots Spain
Nandor Fa
Alba Regia
10 165d 23h 25m 47s 6.78 knots Hungary

Second Class: Boats 40-50 feet long

Name - Boat

Final Place

Total Time

Average Speed*

Country

Yves Dupasquier
Servant 4
1 141d 15h 49m 27s 7.94 knots France
Don McIntyre
Buttercup
2 153d 12h 21m 20s 7.22 knots Australia
Joshua Hall
New Spirit of Ipswitch
3 157d 04h 08m 17s 7.16 knots Great Britain
Jack Boye
Project City Kids
4 158d 15h 53m 59s 7.09 knots USA
Hall Roth
Sebago
5 211d 17h 12m 43s 5.53 knots USA

Corinthian Class:

Name - Boat

Final Place

Total Time

Average Speed*

Country

Paul Thackaberry
Volcano
1 180d 07h 39m 43s 6.24 knots USA
Robin Davie
Global Exposure
2 181d 18h 17m 17s 6.19 knots Great Britain
Minoru Saito
Shuten-Dohji II
3 197d 20h 10m 59s 6.19 knots Japan

* The average speed was calculated on the predicted distance of 27,000 nautical miles. In reality all boat sailed a longer distance to finish the course. In fact the average speed of all boats is higher than posted.

Best Day Run:

Alain Gautier, Generali Concorde 326 miles

Overall and each leg detailed results:

Class 1 yachts:

Place Final 1st leg 2nd leg 3rd leg 4th leg
1

Christophe Auguin
12d 22h 36m 35s

Christophe Auguin
37d 18h 00m 29s
John Martin
26d 06h 47m 23s
Alain Gautier
31d 03h 21m 14s
Christope Auguin
23d 14h 11m 22s
2

Alain Gautier
122d 12h 49m 17s

John Martin
37d 19h 47m 44s
Christophe Auguin
27d 00h 45m 02s
Chritophe Auguin
32d 13h 39m 42s
Alain Gautier
26d 01h 50m 10s
3

Philippe Jeantot
129d 14h 49m 32s

Philippe Jeantot
37d 21h 11m 45s
Alain Gautier
27d 03h 55m 14s
David Adams
33d 02h 23m 41s
Philippe Jeantot
26d 15h 34m 38s
4 Mike Plant
132d 20h 01m 02s
Alain Gautier
38d 03h 42m 39s
Philippe Jeantot
29d 15h 32m 08s
Mike Plant
33d 08h 53m 54s
David Adams
29d 02h 29m 50s
5 Kanga Birtles
135d 21h 38m 47s
Mike Plant
39d 11h 41m 40s
David Adams
29d 16h 18m 52s
Bertie Reed
34d 19h 00m 24s
Mike Plant
30d 00h 48m 55s
6 David Adams
136d 04h 42m 20sr
Kanga Birtles
39d 16h 05m 32s
Mike Plant
29d 22h 36m 33s
Isabelle Austissier
35d 05h 17m 07s
Isabelle Austissier
30d 03h 03m 40s
7 Isabelle Austisser
139d 04h 48m 31s
Isabelle Autissie
41d 04h 37m 13sr
Kanga Birtles
30d 03h 31m 03s
Jose de Ugarte
35d 06h 07m 42s
Jose de Ugarte
30d 14h 19m 50s
8 Bertie Reed
140d 04h 52m 15s
Bertie Reed
44d 06h 19m 25s
Jose de Ugarte
30d 04h 31m 26s
Nandor Fa
35d 07h 10m 36s
Kanga Birtles
30d 18h 34m 24s
9 Jose de Ugarte
140d 16h 31m 11s
David Adams
44d 07h 29m 57s
Bertie Reed
30d 08h 34m 47s
Kanga Birtles
35d 07h 27m 48s
Bertie Reed
30d 18h 57m 39s
10 Nandor Fa
165d 23h 25m 47s
Nandor Fa
44d 15h 19m 07s
Isabelle Autissier
32d 15h 50m 31s
Philippe Jeantot
35d 10h 31m 11s
Nandor Fa
33d 00h 55m 38s
11   Jose de Ugarte
44d 15h 32m 13s
Nandor Fa
53d 00h 00m 26s
   

Enda O'Coineen - Retired, following dismasting
John Biddlecombe
- Retired, following structural problems
John Martin - Rescued after hit growler (by Bertie Reed)

Class 2 yachts:

Place Final 1st leg 2nd leg 3rd leg 4th leg
1 Yves Dupasquier
141d 15h 49m 27s
Yves Dupasquier
44d 15h 44m 07s
Yves Dupasquier
30d 12h 02m 13s
Yves Dupasquier
35d 15h 32m 11s
Yves Dupasquier
30d 20h 30m 56s
2 Don McIntyre
153d 12h 21m 20s
Jack Boye
45d 14h 56m 44s
Jash Hall
33d 13h 52m 44s
Jack Boyle
39d 04h 59m 25s
Don McIntyre
33d 11h 25m 40s
3 Josh Hall
157d 04h 08m 17s
Don McIntyre
46d 01h 20m 47s
Don McIntyre
34d 16h 07m 31s
Don McIntyre
39d 07h 27m 22s
Josh Hall
33d 19h 23m 55s
4 Jack Boye
158d 15h 53m 59s
Josh Hall
48d 10h 58m 50s
Jack Boye
38d 14h 35m 18s
Josh Hall
41d 07h 52m 48s
Jack Boyce
35d 05h 22m 32s
5 Hall Roth
211d 17h 12m 43s
Yukoh Tada
50d 22h 45m 26s
Ykoh Tada
51d 13h 35m 49s
Hall Roth
50d 10h 17m 56s
Hall Roth
39d 00h 21m 01s
6   Hall Roth
54d 21h 40m 09s
Hall Roth
67d 08h 53m 37s
   

Yukoh Tada - Did not restart - took his life at Sydney

Corinthian Class:

Place Final 1st leg 2nd leg 3rd leg 4th leg
1 Paul Thackaberry
180d 07h 39m 43s
Paul Thackabery
56d 10h 34m 27s
Paul Thackabery
39d 06h 49m 20s
Paul Thackabery
41d 10h 04m 52s
Robin Davie
39d 21h 49m 42s
2 Robin Davie
181d 18h 17m 17s
Robin Davie
57d 09h 40m 44s
Robin Davie
41d 02h 51m 25s
Robin Davie
43d 07h 55m 26s
Minoru Saito
42d 21h 04m 54s
3 Minoru Saito
197d 20h 10m 59d
Minoru Saito
63d 19h 20m 07s
Minoru Saito
43d 13h 04m 53s
Minoru Saito
47d 14h 41m 05s
Paul Thackabery
43d 04h 11m 04s
4   Robert Hooke
64d 01h 37m 44s
Robert Hooke
72d 15h 02m 58s
   

Jane Weber - Retired, following damage & injuries
Robert Hooke - Withdrew with gear problems
Bill Gilmore - retired


Return to BOC Challenge 1982-1983.